Psykiater og vikar for Dedicare, Michael, deler av sitt engasjement for psykiatrien 

Vi tok en prat med vår faglige rådgiver og psykiater, Michael. Han fullførte medisinstudiene i Budapest i 2008 og ble spesialist i psykiatri i 2017. De siste årene har han vært i flere oppdrag for Dedicare. I tillegg til sitt kliniske arbeid er han aktiv i Legeforeningen og engasjert i psykiatriens utvikling både nasjonalt og internasjonalt. Som faglig rådgiver er han en verdifull ressurs for Dedicare og for psykiatere som har spørsmål om å jobbe i Norge.  

For Michael handler psykiatri om å forstå mennesket som en helhet – å lytte til deres historier, erfaringer og utfordringer. Med en solid bakgrunn i både medisin og kognitiv terapi drives han av en dyp interesse for menneskets biologiske, psykologiske og sosiale kompleksitet.  

Fremtidens psykiatri

Michael ser individtilpasset medisin og digital utvikling som mulighet til bedre psykiatrisk behandling. Han erkjenner utfordringene, men mener at fremtidens muligheter, som skreddersydde behandlinger basert på genetisk profil og kunstig intelligens, vil kunne utvikle fagfeltet: 

«Dette er anvendbare hjelpemidler! Genetikk og digital teknologi endrer hvordan vi jobber.Med digital teknologi mener jeg for eksempel videokonsultasjoner, digitale selvhjelpsprogrammer, mobilapper som hjelper pasienter med å registrere humør, angstnivå eller søvn, e-mestringsprogrammer hvor pasienter får digital behandling med oppfølging fra terapeuter, AI-drevne chatbots for lavterskel støtte, elektroniske pasientjournaler med beslutningsstøtte.For å utnytte dette fullt ut må vi investere i ressurser, forbedre kommunikasjonen og samordne tiltak.» 

Som kliniker og aktiv i Legeforeningen ønsker han å være i forkant av denne utviklingen og bidra til psykiatriens fremtid – både nasjonalt og internasjonalt. 

Fleksibilitet og en balansert arbeidshverdag 

Gjennom mange års erfaring har Michael opparbeidet seg en inngående forståelse av ulike arbeidsmetoder og hvordan disse påvirker både ham selv og pasientene. Som vikar gjennom Dedicare har han fått den fleksibiliteten han har ønsket seg. Med tydelige arbeidsoppdrag og en strukturert tidsplan har han større kontroll over sin arbeidshverdag.  

«Å være psykiater er både utfordrende og givende, men å jobbe som vikar gir meg rom til å prioritere det som betyr mest – både profesjonelt og personlig.» 

Michael verdsetter også den faglige og praktiske oppfølgingen han får fra Dedicare. Bemanningskonsulentene har lang erfaring og en god forståelse for psykiaterens hverdag. Med tett oppfølging, samt tilgang til relevante kurs og verktøy for faglig utvikling, får han tryggheten han trenger for å kunne fokusere på det viktigste – pasientene og deres behov.

«Den tette og effektive dialogen med Dedicare gjør at jeg kan konsentrere meg om pasientene og min egen faglige utvikling. Jeg slipper å bruke tid på administrative eller praktiske detaljer, fordi Dedicare alltid sørger for at alt er godt organisert.» 

En fremtid med muligheter 

Michaels engasjement gjør han til en verdifull ressurs for både Dedicare og klinikkene han jobber for.   

«Jeg har alltid vært fascinert av kroppen og helheten i det biopsykososiale perspektivet på mennesket. Det er nettopp denne helheten og kompleksiteten som fikk meg til å velge psykiatri som karriere,» avslutter Michael.